- Rapid TV

16 aprilie 2013

STIRILE ZILEI PE SCURT

21.04.2013

* Fostul rapidist Razvan Rat a intrat in minutul 56 al partidei Dnipro - Sahtior (1-1). Rat este la un punct de al saselea titlu cu echipa ucraineana, Sahtior avand un avans de 15 puncte fata de locul 2, Metalist Harkov, cu cinci etape inainte de final.

20.04.2013

* Victorie pe burta goala.
   Rapidul a invins la Constanta, dupa un meci la fel de zbuciumat ca si saptamana premergatoare partidei. Rapidul a ramas fara Alexandru Coman dupa numai 25 de minute, acesta primind doua "galbene", iar cu 4 minute inainte de pauza, Ionut Voicu a inscris cu capul in proprie poarta. La cum a aratat prima repriza, parea ca rapidistii au venit in vacanta, la mare, jocul fiind foarte slab, Rapidul ajungand foarte rar la poarta constantenilor.
   Marian Rada a reusit la pauza sa-i revitalizeze pe jucatori, acestia inscriind de doua ori dupa pauza, avand si alte ocazii de a majora scorul, la una dintre ele Ciolacu lovind bara. Pe final, Rapidul a tremurat la doua ocazii ale lui Alibec si N.Dica, insa ultimul fluier al arbitrului Petrescu a adus o victorie nesperata, la un moment dat, si fericire in sufletele rapidistilor. Daruirea acestor jucatori este de apreciat si este ceea ce a lipsit Rapidului in ultimii ani si este pacat ca cineva, acolo sus in tribuna, isi bate joc de ei. Urmeaza o noua saptamana imprevizibila in Giulesti, insa putem fi mandri de aceasta echipa, iar vineri, in "batranul" Giulesti va veni o alta echipa disperata dupa puncte, Turnu Severin, intr-un meci pe care-l putem vedea doar la televizor.

Ovidiu Herea (7)
Mihai Roman (8)  (Alexandru Ionita II '82) (-)
Alexandru Ionita I (6)   (Andrei Ciolacu '53) (7)

Mihai Balasa
Romario Benzar   (Vasilica Cristocea '46)
Andrei Vastag
Alexandru Tarnovan   (Claudiu Herea '67)
Nicolae Dica
Aurelian Chitu
Denis Alibec
Antrenor: Catalin Anghel

Cartonase rosii: A.Coman (Rapid) '25 / Balasa (Viitorul) '72
Cartonase galbene: A.Coman '14, '25, O.Herea '26, Voicu '37, E.Dica '52 (Rapid) / Larie '13, Tosca '64 (Viitorul)

7. RAPID   27     11  8  8     28 - 25     41

* Daniel Niculae a intrat in minutul 70 al partidei Kuban Krasnodar - Lokomotiv Moscova (0-0), din etapa 25 a primei divizii din Rusia. Nico a primit si un cartonas galben in minutul 75.

19.04.2013

* Echipa lui Marius Sumudica, Al Shaab, a remizat in deplasare cu Al Dharfa, 3-3, in etapa 22 a primei ligi din Emiratele Arabe Unite, intr-un meci in care Filipe Teixeira a fost integralist. Al Shaab ocupa locul 12, la 4 puncte distanta de primul loc retrogradabil, cu patru etape inainte de finalul campionatului.

* Rapidistii au revenit la antrenamente si vor face deplasarea pentru partida de la Constanta.

* Gruia Stoica si-a onorat promisiunea si a fost la Pro Rapid pentru a le oferi rapidistilor prima promisa la finalul partidei cu Steaua. Acesta a declarat ca pentru moment nu va deveni patronul Rapidului.

18.04.2013

* Echipa antrenata de fostul rapidist Razvan Lucescu, El Jaish, a incheiat campionatul Qatarului pe locul 3 si s-a calificat in editia viitoare a Ligii Campionilor Asiei.

* Rapidistii au hotarat sa se antreneze astazi, insa inca nu sunt siguri daca se vor prezenta la meciul de sambata, cu Viitorul Constanta.

antrenament-rapid-spania

* Ioan Andone a declarat ca in cazul in care planul de reorganizare al Rapidului va fi aprobat, va incerca sa-l convinga pe Gruia Stoica sa investeasca la Rapid. Andone ar urma sa fie principal, iar Rada, in cazul in care va dori, ar putea fi antrenor secund.

* Herea a declarat ca rapidistii s-au impacat cu gandul ca nu vor mai vedea banii restanti si anunta ca greva continua.

* Gruia Stoica a amanat plata primelor promise jucatorilor rapidisti, dupa meciul cu Steaua, din cauza unor afaceri personale.

Meciul urmator:

ETAPA 27 (Sambata, 20 aprilie 2013, ora 21:30, Stadionul Municipal Constanta, DigiSport 1)