- Rapid TV

14 mai 2013

31.05.2013

Final de drum !?

  90 de ani. Anul asta e sarbatoare in Giulesti. Mai avem mai putin de o luna pana vom sarbatori o varsta frumoasa. Unul dintre cele mai vechi si mai iubite cluburi din tara se apropie de centenar. Din pacate, drumul Rapidului se apropie un sfarsit temporar, insa multi spun ca "sfarsitul nu-i aici".
  Intr-adevar, atat timp cat vom trai, Rapidul va exista in noi si avem datoria de a-l transmite copiilor nostri, insa ca si cum ai lupta pentru sanatatea cuiva drag, la fel trebuie sa facem tot posibilul ca steagul visiniu sa ramana sus. In acest moment cred ca doar Dumnezeu stie care va fi viitorul Rapidului in aceste clipe de confuzie generala. 
  Nu cred ca exista un club in lumea asta care sa fi suferit atat de-a lungul istoriei. Cel putin in istoria recenta, am fost mereu suspendati, am pierdut cele mai multe meciuri la "masa verde", am fost furati si dati mereu exemplu negativ, desi altii care greseau mai rau erau iertati. Acum, peste toate astea, Rapidul va fi retrogradat chiar daca a terminat campionatul pe un loc decent, peste campioana en-titre. Cand altii au totul de-a gata, noi trebuie sa ne chinuim sa avem cat sa traim. Si nici sa traim nu suntem lasati. 
  Nu imi amintesc moment mai trist decat atunci cand am vazut aseara lacrimile lui Pancu si cand am auzit pe fundal "Glasul rotilor de tren". A fost un moment de un dramatism maxim si se simtea finalul. Ultimul meci? Ultima reprezentatie? Cand ploua in zi de inmormantare se spune ca cerului ii pare rau ca cineva a murit. N-am avut cum sa nu ma gandesc la asta, dar speranta moare ultima si inca mai cred ca va aparea cineva si ne va salva, va face un miracol, pentru ca Rapidul e tinut in viata doar de aparate. 
  Asteptam in fiecare clipa vesti noi despre echipa noastra, despre viitorul ei, sperand ca ruda noastra aflata in coma sa miste un deget sau sa deschida ochii. 
  Timpul se scurge insa foarte repede si cei care pot face ceva ar trebui sa se grabesca pentru ca multi vor sa deconecteze pacientul. 
  
 Hai Rapid!!!


Etapa 34 (ultima)


30.05.2013, ora 20:30

RAPID BUCURESTI   -   CEAHLAUL PIATRA NEAMT

FC Rapid Bucureşti   vs   FC Ceahlăul Piatra Neamţ

   ( 2 - 0 )   2 - 0

1:0 ANDREI CIOLACU (37)
2:0 OVIDIU HEREA (38)


RAPID

Virgil Draghia
Marian Stoica
Octavian Abrudan
Stefan Mardare
Alexandru Coman
Ovidiu Herea
Alexandru Ionita II   (Nicolae Grigore '46)
Emil Dica
Andrei Ciolacu   (Madalin Martin '57)
Daniel Pancu
Alexandru Ionita I   (Andrei Matei '75)
Antrenor: Marian Rada

Rezerve: Misa, Paun, Daescu, A.Grigore

Cartonas galben: Dica (82)


CEAHLAUL

Bogdan Miron
Daniel Barna
Lucian Cazan
Andrei Marc
Alexandru Ichim
Aitor Monroy
Marius Onciu   (Nikola Tolimir '46)
Lucas Garcia
Catalin Stefanescu
Andrei Pavel   (Marian Constantinescu '46)
Gelu Velici   (Alexandru Margina '80)
Antrenor: Viorel Hizo

Rezerve: Jovic, Lukanovic, V.Achim, M.Rusu

Cartonase galbene: Garcia (61), Monroy (82)
Etapa 33

24.05.2013, ora 22:00

GAZ METAN MEDIAS   -   RAPID BUCURESTI

CS Gaz Metan Mediaş   vs   FC Rapid Bucureşti   
  
   (1-1)    1-1

0:1 OVIDIU HEREA (18)
1:1 Nicandro Breeveld (43)


RAPID 

Virgil Draghia
Marian Stoica
Octavian Abrudan
Cristian Oros
Ionut Voicu
Emil Dica   (Alexandru Coman '89)
Nicolae Grigore
Alexandru Ionita II   (Andrei Matei '87)
Ovidiu Herea
Daniel Pancu
Andrei Ciolacu   (Madalin Martin '62)
Antrenor: Marian Rada

Rezerve: Misa, Paun, Mardare, A.Ionita I

Eliminare: I.Voicu (90+2)

Cartonase galbene: Ciolacu (43), Dica (44), Herea (51), Oros (53), Voicu (73, 90+2), Martin (85)


GAZ METAN MEDIAS

Razvan Plesca
Ionut Buzean
Zarko Markovic
Cosmin Frasinescu
Aleksandar Radovic   (Sergiu Muth '78)
Vitinho Medeiros
Alexandru Munteanu
Nicandro Breeveld
Eric de Oliveira   (Valentin Negru '67)
Thaer Bawab
Azdren Llullaku   (Fabio Bravo '89)
Antrenor: Gheorghe Multescu

Rezerve: Greab, R.Zaharia, Todea, Gaspar

Cartonase galbene: Markovic (53), Breeveld (62)20.05.2013

FC Rapid Bucureşti   vs   FC Universitatea Cluj


 RAPID BUCURESTI       1   -   4     "U" CLUJ
 0:1 Janos Szekely (8)
 1:1 ANDREI CIOLACU (13)
 1:2 Bogdan Apostu (33)
 1:3 Apostol Muzac (37)
 1:4 Janos Szekely (82)


RAPID

Virgil Draghia
Vasile Nicolae   (Alexandru Ionita II '46)
Stefan Mardare
Octavian Abrudan
Ionut Voicu
Alexandru Coman   (Marian Stoica '87)
Emil Dica
Ovidiu Herea
Nicolae Grigore
Mihai Roman
Andrei Ciolacu   (Alexandru Ionita I '59)
Antrenor: Marian Rada

Rezerve: Misa, A.Grigore, Daescu, A.Matei

Cartonase galbene: Roman (63), Voicu (83)


"U" CLUJ

Vladimir Niculescu
Adrian Popa II
Alin Ratiu   
Gaston Mendy   (Eduard Nicola '79)
Raul Ciupe
Apostol Muzac 
Lorand Kovacs   (Catalin Dedu '46)
Janos Szekely   
Zoltan Szilagyi 
Bogdan Apostu   (Adrian Borza '65)
Nwakaeme Tony
Antrenor: Ionel Ganea

Rezerve: D.Moldovan, C.Muresan, Cordos, Takacs

Cartonase galbene: Mendy (9), Muzac (19), Kovacs (23)


14.05.2013

Nu avem nevoie de mila nimanui

  Dupa ce luni de zile Rapidul a fost in umbra, intr-o totala lipsa de atentie din partea mass-media, parca odata cu insolventa suferind si de o boala contagioasa, iata ca anuntata retrogradare in liga secunda a readus clubul nostru in lumina reflectoarelor, amenintand primele pagini detinute de gesturile primitive ale patronului de la stana. 
  S-a creat o falsa campanie pro-Rapid prin care se doreste salvarea clubului prin orice mijloace, de parca am avea nevoie de mila unora care ne-au dispretuit toata viata si ne-au chinuit cu zambetul pe buze cu fiecare ocazie ivita. Zic falsa pentru ca toti cei care vorbesc despre "binele" Rapidului o fac doar pentru a arata cat de mult le "pasa", fara a fi deloc asa. Dragomir e dispus sa faca "manarii" pentru a mentine Rapidul in prima liga, ca doar asta a facut toata viata, dar de fapt pentru el conteaza doar banii primiti de la televiziuni, iar lipsa Rapidului ar reduce drastic audientele posturilor TV. Sandu, la final de cariera, vrea sa-si spele putin imaginea sifonata total dupa "genocidul" asupra Craiovei, care il poate duce acolo unde ii e locul si unde speram sa-l urmeze si al nostru prea marit conducator, nea George, adica la puscarie. Amuzamentul general al acestui circ a fost asigurat de conducatorul Chiajnei care doreste o fuziune cu echipa din Giulesti pentru ca deh, ei au luat licenta.
  Pe de alta parte, marele stelist si rege fara coroana, Gica Hagi, in disperarea de a salva "gradinita" Stelei de la retrogradare vrea cu tot dinadinsul sa se respecte regulamentele si sa trimita Rapidul in B. Unde este dorinta lui de a avea un fotbal spectaculos, unde este parerea lui de rau de acum cativa ani cand declara ca disparitia Timisoarei si a Craiovei de pe prima scena ar fi o tragedie? Cand e vorba de interesul propriu si cand vrea Viitorului sa-i fie bine ca sa nu-i fie rau, nu mai conteaza nimic. 
  Sa fie clar. Rapidul nu vrea mila nimanui. Nu vrea sa ramana in prima liga modificandu-se regulamentele pentru ca ar deveni exact ceea ce mereu a acuzat, adica un club murdar. Rapidul vrea sa ramana in prima divizie pentru ca merita asta, pentru ca este pe locul 7 la 16 puncte de retrogradare, pentru ca nu a pacalit niciodata fotbalul si pentru ca acest club a fost mereu cobaiul fotbalului romanesc. Am vrea sa se incheie toate aceste abuzuri impotriva noastra atat din exterior, cat si din interior. Vrem doar un Rapid curat, linistit, lasat in pace de toti, indiferent de divizie. Imaginea noastra nu va fi patata in veci de asocieri cu Chiajna, cu federatia, liga sau orice alt instrument al acestui sistem mizerabil.