- Rapid TV

15 septembrie 2013

14.09.2013

   Rapidul a jucat din nou, dupa doua decenii, pe teren propriu in liga secunda. Cu o galerie frenetica la tribuna a doua, formata din copii si femei, Rapidul nostru parea ca va obtine prima victorie din acest sezon, mai ales ca Ionita a marcat la doar 5 minute de la start dupa o pasa buna a lui Stoica. Insa, din acest moment, parca tipic Rapidului din ultimii ani, echipa noastra s-a retras putin permitand oaspetilor din Buzau sa forteze si sa capete tupeu. Golul egalizator a venit oarecum asteptat, fiindca asa se intampla cand incerci sa pacalesti fotbalul, dupa o lovitura libera trimisa in bara si reluata in plasa de un buzoian care era admirat de toata apararea noastra. Dupa pauza, ai nostri au parut putin mai motivati, insa doar in ultimul sfert de ora Rapidul a aratat ca o echipa mare, mai putin la finalizare, atacand si creandu-si ocazii mari de gol, profitand si de eliminarea unui jucator de la Buzau. Finalul ne-a gasit cu mainile in cap, cu injurii la adresa tragerilor de timp ale buzoienilor, insa fara gol si cu dezamagirea impotentei de a invinge acasa o echipa slabuta, dar si cu bucuria de a vedea din nou Rapidul macinat de probleme, intr-un meci oficial, la o ora normala pentru o echipa mare, fiindca mi se pare inadmisibil ca in anul 2013 sa se mai dispute meciuri la ora 11, ca pe vremea comunismului. 
   Am obtinut al doilea egal, tot cu o nou-promovata, si ne indepartam putin de primul loc, insa drumul e lung si trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu mai suntem o forta si adversarii, care poate par modesti, nu se mai tem atat de tare de Giulesti si de echipa noastra, o echipa care, in mod paradoxal, este uneori mai speriata decat niste adversari care au jucat toata cariera lor in liga a treia sau judeteana. Din pacate, schimbari nu se mai pot face, cel putin pana in iarna, si trebuie sa speram ca vom obtine maximum cu ce avem, ca jucatorii acestia vor capata tupeu, isi vor da seama ca poarta un tricou cu "greutate" pe ei si se vor autodepasi. Nu mai are rost sa nominalizez deziluziile de pe teren din meciul de aseara pentru ca trebuie sa acceptam faptul ca jucatorii mari nu vor veni la noi atat timp cat situatia este atat de nesigura si saracia va bantui acest club. Avem 2-3 jucatori de valoare si pe ei trebuie sa ne bazam ca vor duce greul, iar de la Pancu astept sa le insufle celorlalti, care nu au calitatile unor mari jucatori, macar dorinta si rautatea necesara unor jucatori ce joaca la Rapid.
  Speram ca victoriile vor aduce victorii si prima ocazie o avem miercuri, pe terenul celei de-a treia nou-promovate, cu Unirea Tarlungeni, un fel de satelit al lui FC Brasov, echipa ce nu trebuie subestimata. Hai Rapid. 

ETAPA 2

Stadionul Giulesti, ora 21:00

RAPID BUCURESTI - GLORIA BUZAU   (1-1) 1-1
1:0 ALEXANDRU IONITA II ('5)
1:1 George Barsanel (45)

RAPID

Virgil DRAGHIA
Vasile NICOLAE
Alexandru IACOB
Catalin PAUN
Ionut VOICU
Valentin NEGRU
Ciprian SELAGEA
Marian STOICA
Alexandru IONITA II
Catalin DOMAN
Madalin MARTIN   (Andrei CIOLACU '67)

Antrenor: Sandu TABARCA

GLORIA BUZAU

Stoicescu - G.Marcu, B.Dumitru, Barsanel, Danita - Agache , Ad.Voicu (M.Matei '60), Puscasu, Mihaescu (G.Ion '60), Burlacu (Airinei '83) - Verdes     Antrenor: Viorel Ion

Eliminare: Agache (Buzau) '77

* In tribune au fost numai copii si femei, Rapidul ispasindu-si ultima etapa de suspendare dintre cele 6 primite dupa meciul cu Steaua din returul sezonului trecut. Ramane de vazut daca meciul cu Viitorul Constanta va fi considerat intre cele 6 sau stadionul Giulesti va fi suspendat si la urmatorul meci de pe teren propriu, cel cu SC Bacau de sambata viitoare.
* Pe banca de rezerve s-au aflat in premiera noile achizitii, Dan Sandulescu si Claudiu Herea, dar si un tanar jucator cu un nume deja obisnuit in Giulesti, Alexandru Ionita III.
* Daniel Pancu a lipsit din nou, fiind inca accidentat, dar el a urmarit meciul din tribuna alaturi de Daniel Niculae.
* Dupa meci, unul dintre actionarii Rapidului, Nicolae Cristescu, a anuntat alte transferuri in Giulesti, printre numele vehiculate aflandu-se Dacian Varga, Ferfelea, englezul Obed Rhema, dar si un jucator bulgar.