- Rapid TV

15 ianuarie 2014

15.01.2014

Reunire pentru promovare

Rapidul s-a reunit astazi in vederea atacarii promovarii in prima liga. Aflat pe primul loc in Seria 1, Rapid este o atractie pentru jucatorii cu nume, multi dintre ei dorind un contract la clubul nostru, chiar daca problemele financiare sunt destul de mari. Astfel, la primul antrenament am regasit jucatori cu nume, ca Marius Constantin, Tiberiu Balan sau Janos Szekely. 
Marius Constantin este un obisnuit al Rapidului, unde a jucat 8 sezoane, cu o scurta pauza la FC Vaslui, in sezonul 2011/2012. Fundasul de 29 de ani a jucat ultimul meci oficial in urma cu un an si 4 luni, in Rapid-Bistrita 3-1, pe 15 septembrie 2012, meci in care s-a accidentat si a fost inlocuit dupa doar 9 minute.
Tibi Balan (32 de ani) este in lotul Rapidului inca din vara, insa doar cu numele, el evoluand 26 minute in meciul anulat, Rapid-Viitorul 1-1. De atunci Balan nu a mai jucat, el figurand in lotul Rapidul dar nejucand niciun minut, astfel ca il putem trece la capitolul transferuri. Balan a venit la Rapid din postura de jucator liber, dupa ce jucase timp de doi ani in Ghencea.
Un alt jucator al carui trecut se leaga de Steaua este Janos Szekely. Mijlocasul de 30 de ani are si el o pauza destul de lunga, ultimul lui meci datand din luna mai a anului trecut, cand a jucat pentru "U" Cluj o repriza in derby-ul cu CFR Cluj, inscriind golul de onoare al "sepcilor rosii" din acel meci. Szekely a mai jucat la Otelul, Steaua, Volga (Rusia) si Korona Kielce (Polonia). 
La prima vedere, se pare ca in Giulesti se doreste cresterea in experienta a lotului, accidente precum meciul cu Tarlungeniul dand impresia unei echipe imature, insa va fi interesant de vazut cum vor reintra in ritm jucatorii care nu au mai evoluat de foarte mult timp, mai ales ca nici nu mai sunt la prima tinerete. 
Daca vin cu sufletul deschis si vor da totul pe teren, jucatorii vor fi primiti cu bratele deschise, chiar daca au jucat pentru rivalii nostri. Ramane insa de vazut daca acestia vor confirma, daca se vor intelege cu conducerea clubului, care o fi aceasta, si daca vor semna pentru Rapid. 
Altfel, Pancone nu a intrat la antrenamente fiind accidentat si rateaza astfel prima parte a pregatirii. E prevazut ca veteranul nostru sa revina in 10 zile, exact la timp pentru a pleca cu echipa in Antalya, unde se va desfasura un cantonament pana pe 15 februarie cand echipa noastra va reveni in tara. 
De la reunire a lipsit Alex Ionita II, care se pare ca a plecat in cantonament cu Astra, chiar daca actele nu sunt inca semnate. 

Lotul Rapidului la reunire:

portari - Virgil Draghia, Alexandru Misa, Mihai Plopeanu

fundasi - Adrian Grigore, Ionut Voicu, Adrian Tinc, Alexandru Iacob, Wallace, Dan Sandulescu, Vasile Nicolae, Daniel Lung, Marius Constantin, Catalin Paun, Marian Stoica

mijlocasi - Alexandru Coman, Florin Calin, Valentin Negru, Andrei Matei, Claudiu Herea, Florin Lazea, Daniel Pancu, Tiberiu Balan, Catalin Doman, Ciprian Selagea, Obed Rhema, Janos Szekely

atacanti - Andrei Ciolacu, Madalin Martin, Darko Lukanovic, Lucian Raduta

Dintre acestia se va renunta la cativa jucatori, lotul Rapidului fiind destul de numeros, in conditiile problemelor financiare de la club. 

* Antrenorul Viorel Moldovan a declarat ca inca il asteapta la echipa de Daniel Niculae, care insa nu pare dispus deocamdata sa revina la Rapid. 

* La reunire a participat si un grup de aproximativ 100 de suporteri rapidisti, care a facut o atmosfera specifica Giulestiului.