10 aprilie 2014

09.04.2014

FC Rapid Bucureştivs

Spectacol fara miza

Din cauza regulamentelor conducerii fotbalul romanesc, pe finalul sezonului regulat se disputa foarte multe partide "amicale", intre echipele deja calificate in play-off si cele care nu mai au nicio sansa sa ajunga acolo, prilej numai bun de a incerca sisteme noi, jucatori noi sau de a-ti spori veniturile la pariuri. Tinand cont ca trei dintre cele sase echipe calificate in play-off, nici macar nu ataca promovarea, neluandu-si licenta de liga 1, si in play-off vor exista meciuri fara importanta, iar cele trei echipe vor decide promovatele. Este si va fi un haos total, haos sesizat si de conducerea FRF, care desi a decis pastrarea sistemului cu play-off si play-out, pentru sezonul viitor al ligii secunde, echipele vor intra in cele doua faze cu toate punctele adunate de-a lungul sezonului regulat.
   Miercuri, in penultima etapa a primei faze a campionatului, Rapidul s-a deplasat la Ploiesti, "multumita" federatiei, pentru a sustine meciul de pe teren propriu, impotriva celuilalt Rapid, Rapid CFR Suceava, echipa ce se va lupta in play-out pentru ramanerea in liga secunda.
   In prima repriza, Rapidul a continuat stilul fara orizont din meciurile trecute, dupa golul din penalty al lui Pancu, din minutul 4, giulestenii lasand-o mai moale pana la golul egalizator, venit firesc, al sucevenilor.
   Dupa pauza, rapidistii au iesit mai montati si au inscris de patru ori, doua goluri rapide a le    lui Nico, si alte doua marcate in prelungirile partidei.
   Una peste alta, nu ne putem face o impresie asupra nivelului echipei, adversarul fiind foarte slab, astfel incat ramanem totusi cu un gust amar, si cu imaginea meciurilor cu Slobozia si Iasi, mai ales ca in play-off vom intalni echipele cu care ne-am chinuit si vom avea nevoie de mult mai mult decat ce am aratat in meciul cu Suceava.
   De remarcat sunt "dublele" lui Pancu si a lui Nico, dar si debutul unui mijlocas transferat de la Dunarea Galati, Florin Istrate, mijlocas de 25 de ani, care a inscris 4 goluri in acest sezon, toate impotriva unor echipe calificate in play-off. Acesta a evoluat in repriza secunda si a purtat tricoul cu numarul 14.
   Tot in aceasta etapa s-au disputat si ultimele meciuri importante din sezonul regulat, doua meciuri care vor conta si in play-off, Iasiul invingand fara probleme un Berceni care deja s-a resemnat, iar Slobozia a trecut fara probleme de Bacau, scor 2-0. Clinceniul a remizat acasa, 2-2 cu Gloria Buzau, insa acest meci pare a nu conta, buzoienii avand sanse mici de a prinde play-off-ul.
   Singurul centru de interes al ultimei etape va fi duelul pentru ultimul loc de play-off, loc pentru care se lupta SC Bacau si Gloria Buzau. Bacauanii au un punct in fata si vor evolua pe teren propriu impotriva Brailei, in timp ce buzoienii vor juca tot acasa in fata liderului, CSMS Iasi.

SUCEAVA

Pascal - Bigu, Velescu, Ferariu (Vitu '63), D.Balan - Golofca (C.Gafita '56), V.Stanescu, Sumanariu, Arotaritei - I.Plamada, Ionesi
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Rezultatele etapei 25, Seria 1

* Farul Constanta - Dunarea Galati   (0-1) 0-2 (C.Neagu 23, 80p)
* CSMS Iasi - ACS Berceni   (4-0) 4-1 (Palimaru 5, 31, Herghelegiu 8, Al.Cretu 23 / Al.Radu 51)
* Clinceni - Gloria Buzau   (1-0) 2-2 (Arm.Karamyan 45, 68 / Burlacu 58, F.Alexandru 81)
* CF Braila - Tarlungeni   (0-0) 1-0 (Vlasceanu 65ag)
* Slobozia - SC Bacau   (0-0) 2-0 (M.Florea 72, Coconasu 77)