- Rapid TV

13 octombrie 2015

RAPID ESTE DE NEOPRIT
Băieții lui Dan Alexa își continuă forma excelentă, reușind să învingă fără mari emoții echipa ce ocupa primul loc înaintea acestei etape, Dacia Unirea Brăila.
Giuleștenii au făcut rocada cu brăilenii, după ce au trecut cu 3-1 de aceștia, având două puncte avans față de locul secund, cu un meci mai puțin.
Scorul a fost deschis de FLORIN CIOABLĂ, în minutul 23, oaspeții au egalat după șapte minute, însă GEORGE GANEA, intrat în locul accidentatului Tudoran, a înscris în minutul 44, devenind unul dintre cei mai tineri marcatori din istoria Rapidului.
După pauză, Rapid a continuat să atace, iar TRANDU a închis tabela cu un șut frumos, oaspeții neavând replică.
Alexa a trimis următoarea echipă în teren:
Romero – Kusnir, Robuste, Ferran, V. Nicolae (C) – Trandu, Moke – Tudoran (Ganea ’31), I. Popa (Josl ’90), Martin (Jeslinek ’84) – Cioablă.
Brăilenii, antrenați de Alin Pânzaru, au început în formula: Mitrea – Niță, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Olenic – Onofraș, S. Frunză, C. Roșu, Petean – Muscă.
Cu două puncte avans și cu un meci în minus, Rapid s-a instalat confortabil pe primul loc al clasamentului, urmând a se deplasa la Pojorâta în etapa viitoare, sâmbătă, pe 17 octombrie, de la ora 11:00.
Rezultatele etapei a VIII-a a Seriei 1:
Balotești – Bacău 0-1, Berceni – Oțelul 3-2, Ceahlăul – Pojorâta 0-0, Clinceni – Buzău 6-1, Farul - Suceava 3-0, Dunărea Călărași stă.