- Rapid TV

15 martie 2016

BASCHET (F) / RAPID - BCM Danzio Timișoara 39-67

Rapid avea nevoie de o victorie pentru a obține locul 9, însă a pierdut meciul doi al confruntării cu BCM Danzio Timișoara.

După ce au învins sâmbătă la Timișoara, cu 68-64, fetele noastre au făcut o partidă slabă, singurul sfert în care au ținut piept oaspetelor fiind ultimul, când scorul a fost egal. În rest, toate celelalte sferturi le-au aparținut timișorencelor, 18-6, 20-9, 14-9, 15-15.

Pentru Rapid, Florina Diaconu a fost din nou cea mai bună marcatoare, cu 17 puncte, la fel ca și în primul meci, atunci când a înscris 30 de puncte.

Celelalte puncte ale meciului din sala Rapid au fost reușite de Natalia Burlakova (8), Roxana Bejan și Mariana Constantin (câte 4), Gabriela Vlad (3), Raluca Matei (2), Monica Nicolaescu (1).

Recuperările le-au aparținut lui Nicolaescu, Lovasz, Bejan și Matei (5), Diaconu (4), Burlakova și Vlad (3) și Ene (2).

Diaconu și Nicolaescu au pasat decisiv de 3 ori, iar Lovasz, Vlad și Constantin și-au trecut în cont câte un assist.

Procentajele de echipă au fost slabe:
2 puncte: 11-44 (25%)
3 puncte: 1-16 (6%)
FG: 12-60 (20%)
FT: 14-15 (93%)

Scorul general este acum egal, 1-1, iar meciul decisiv se va juca la Timișoara, în week-end.