- Rapid TV

25 aprilie 2016

ȘUMI, NICO ȘI IONIȚĂ, 99% CAMPIONI

Astra mai are nevoie de un singur punct în ultimele două etape, pentru a-și asigura primul titlu de campioană din istorie.

În etapa a VIII-a a play-off-ului, echipa lui Șumudică a învins cu 4-1, în deplasare, la Târgu Mureș, victorie ce îi menține pe giurgiuveni la 6 puncte distanță față de FCSB.

Daniel Niculae a intrat în minutul 66 și a oferit pasa decisivă pentru golul de 3-0, reușit de Alibec, contribuind din plin și la golul patru, șutul său puternic fiind respins în față de Stăncioiu, iar Florea a stabilit scorul final, 4-1.

Un alt fost rapidist, Filipe Teixeira, a fost intregralist și a înscris golul secund, în minutul 50.

De asemenea, Oros a fost rezervă, iar Alex Ioniță II nu a făcut parte din lotul lui Șumudică.

La gazde, Marius Constantin a fost înlocuit în minutul 74, iar Andrei Ciolacu a intrat la pauză, în locul lui Laurențiu Buș.