- Rapid TV

16 aprilie 2016

VICTORIE IMPORTANTĂ LA CLINCENI

Rapid a trecut peste cele două eșecuri din Giulești, cu Berceni și Bacău, și a reușit o victorie vitală la Clinceni.

Amenințați cu pierderea primului loc, după victoria dubioasă a Călărașiului de la Constanța, 6-0, băieții lui Dan Alexa au deschis scorul în minutul 31, atunci când Morar l-a învins pe Andrei Marinescu, din lovitură liberă.

În doar două minute au înscris ambele echipe, Rapid păstrându-și avantajul, însă scorul a devenit 2-1, după golurile reușite de Alexandru Neagu (60) și Vlad Morar (61), giuleșteanul ajungând la 6 goluri în 9 partide.

Golgeterul Iulian Popa a adus liniștea, cu cinci minute înainte de final, prin cel de-al 15-lea gol stagional, din pasa nou intratului Robert Căruță.

Golul lui Liviu Ganea, din prelungiri, nu a putut schimba câștigătoarea, iar Rapid revine pe primul loc, după doar două ore, având un punct în plus față de Dunărea Călărași.

Dan Alexa a avut 6 indisponibili, pe lângă Robuste, Jorda, Jeslinek, Manea și Kusnir, Răzvan Trandu s-a accidentat ieri și ar putea rata următoarele meciuri ale Rapidului.

Astfel, antrenorul giuleștean a folosit următoarea formulă:
Drăghia - N. Vasile, Avrămia, Cruz, Fota - Costin, Luque - Tudoran (Raiciu 69), Morar (Căruță 84), I. Popa - Martin (N'Koyi 46).

Pentru Rapid urmează vizita Farului, în week-end-ul viitor, pe Giulești. Va fi interesant de văzut cât de motivați vor fi constănțenii, care au încasat 10 goluri (0-4 la Brăila, 0-6 cu Călărași) în primele două etape ale play-off-ului.